Decyzja Biura Politycznego KC WKP i rozporządzenie Zarządu ds. Jeńców Wojennych o uwolnieniu szeregowców oraz utworzeniu obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku, a w Ostaszkowie głównie dla policjantów.
Decyzja Biura Politycznego KC WKP, podjęta na wniosek ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRS Ławrientija Berii, o wymordowaniu około 25 700 Polaków z obozów dla jeńców wojennych i więzień.
Dyrektywa Berii, wydana na podstawie decyzji Biura Politycznego KC WKP i uchwały Rady Komisarzy Ludowych, o deportacji 25 tys. Rodzin polskich jeńców wojennych do północnych obwodów Kazachskiej SRS.
Rozkaz Berii o ?rozładowaniu? więzień zachodnich obwodów USRS przez przewiezienie 3 tys. aresztowanych do więzień kijowskiego, charkowskiego i chersońskiego oraz ?rozładowaniu? więzień zachodnich BSRS przez przewiezienie 3 tys. aresztowanych do więzienia mińskiego.
Wysyłanie partiami jeńców z obozów oraz więźniów na miejsca kaźni, do Moskwy i do obozu w Juchnowie na podstawie list imiennych sporządzonych w 1 Oddziale Specjalnym NKWD w Moskwie.
Ze Starobielska więźniów transportowano do Zarządu NKWD w Charkowie, gdzie byli mordowani w piwnicach, a ich ciała wywożono w okolice Piatichatek na przedmieściu Charkowa.
Seria interwencji ambasadora RP w Moskwie, Stanisława Kota u Mołotowa i wicekomisarza spraw zagranicznych ZSRS, Andrieja Wyszynskiego w sprawie oficerów polskich.
Prośba Rządu RP na uchodźstwie do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o przeprowadzenie śledztwa. Odmowa Międzynarodowego Czerwonego Krzyża ze względu na sprzeciw strony sowieckiej.
przekazanie przedmiotów i dokumentów znalezionych przez Komisję Techniczną PCK w grobach katyńskich do Zakładu Chemii Lekarskiej UJ przy ul. Kopernika 7. Praca zespołu pod kierunkiem dr. Jana Robla.
ujawnienie zapisów z peerelowskiej księgi cenzorskiej na temat publikowania informacji o zbrodni katyńskiej. Powstanie w Krakowie Instytutu Katyńskiego w Polsce.
ustawienie przez Stefana i Arkadiusza Melaków na warszawskich Powązkach granitowego pomnika katyńskiego (A. Melak był autorem rzeźby). Umieszczenie tablic katyńskich w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach w Warszawie.
dyrektor Archiwów Państwowych Federacji Rosyjskiej Rudolfa Pichoja przekazuje prezydentowi III RP w imieniu prezydenta Federacji Rosyjskiej Borysa Jelcyna dokumenty potwierdzające odpowiedzialnośc sowieckich władz państwowych za zbrodnię katyńską.
wszczęcie przez IPN śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej.
O herbie
Matka Boża Katyńska (Matka Boża Kozielska) ? uproszczony obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej wycięty konturowo na sosnowej desce o wymiarach 13,5 na 8,5 cm przez por. Henryka Gorzechowskiego w obozie jenieckim w Kozielsku, gdzie przebywali polscy oficerowie zamordowani przez NKWD w Katyniu, ofiary zbrodni katyńskiej. Od 2002 roku obraz znajduje się w Kaplicy Katyńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Tą samą nazwą określany jest też drugi obraz, polichromowana płaskorzeźba, przedstawiająca Matkę Bożą tulącą nagie zwłoki żołnierza zamordowanego strzałem w tył głowy. Według niektórych źródeł właśnie ten wizerunek, wykonany na desce z pryczy, jest autorstwa por. Gorzechowskiego. Płaskorzeźba była używana we wszystkich ważnych uroczystościach upamiętniających śmierć polskich oficerów. Matka Boża Katyńska jest herbem Białostockiej Rodziny Katyńskiej.