Białostocka Rodzina Katyńska rozpoczęła swoją działalność w marcu 1990r. Myśl utworzenia tego stowarzyszenia zrodziła się podczas wystawy ,,Katyń?, zorganizowanej w 50-tą rocznicę mordu dokonanego na polskich oficerach przez NKWD, przez Muzeum Historyczne w Białymstoku. Białostocka Rodzina Katyńska już na początku swego istnienia skupiła dużą grupę osób, która pragnęła zachować pamięć o swoich bliskich, poległych w obozach jenieckich.
Muzeum Historyczne w Białymstoku przekazało, nowo powstałemu stowarzyszeniu, pomieszczenie na spotkania oraz wszelką działalność. We wrześniu 1990 roku Sąd Wojewódzki w Białymstoku dokonał rejestracji Rodziny Katyńskiej pod nazwą Stowarzyszenie ,,Rodzina Katyńska?. Na kapelana Rodziny został poproszony ks. Stanisław Szczepura- proboszcz parafii św. Wojciecha w Białymstoku.
Jako cel działalności Rodzina Katyńska postawiła sobie za zadanie:
Od 1990r. Stowarzyszenie ,,Rodzina Katyńska? w Białymstoku pragnie w widomy sposób zaistnieć w świadomości społeczeństwa białostockiego, aby najwyższa ofiara złożona przez Mężów, Ojców, Braci- zamordowanych w okrutny sposób w 1940r. w Katyniu, Charkowie i Miednoje- nie została zapomniana, ale trwała na zawsze w sercach następnych pokoleń.
Skład zarządu:
15 sierpnia 1998r. Rodzina Katyńska w Białymstoku w hołdzie zamordowanym w 1940r. oficerom WP i policjantom PP z obozów Kozielsk -Ostaszków- Starobielsk wydała książkę- monografię pt. ?Ostatnia Droga?, w której zostało zamieszczonych 153 biogramów zamordowanych jeńców z Podlasia, a których najbliżsi są członkami Rodziny Katyńskiej.
Rodzina Katyńska w Białymstoku bierze zawsze czynny udział we wszystkich uroczystościach patriotyczno-religijnych, spotkaniach z młodzieżą, odczytach, pielgrzymkach oraz w organizowanych corocznie spotkaniach opłatkowych dla członków Rodziny Katyńskiej.